Decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego jest jednym z ważniejszych momentów w życiu. Po zaciągnięciu zobowiązania finansowego będziemy spłacać raty kredytu nawet przez kilkadziesiąt lat. Dlatego należy się odpowiednio przygotować.

Wiarygodność w oczach banku

Niezależnie od tego, czy nasz wniosek kredytowy będzie dotyczył kredytu hipotecznego, gotówkowego czy też samochodowego każdy wnioskujący musi posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Z perspektywy banku jest ona rozumiana dwojako. Przede wszystkim potencjalny kredytobiorca musi posiadać zdolność do spłaty kredytu, ale również wolę, chęć uregulowania zobowiązania.

Zdolność kredytowa jako zdolność do spłaty kredytu

Oznacza to, iż ilość posiadanych, każdego miesiąca wolnych środków jest wystarczająca, aby pokryć ratę kredytu. Z tego względu bank analizuje źródła naszych miesięcznych przychodów między innymi ze świadczenia pracy oraz przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej (jeżeli takową posiadamy). Warto nadmienić, że jeżeli ubiegamy się o kredyt hipoteczny, to świadczenia typu 500+ nie są przez bank uwzględniane. Bank analizuje również wszystkie nasze miesięczne wydatki na czynsz, media, wyżywienie oraz inne zobowiązania finansowe w postaci alimentów, kredytów, pożyczek, jeżeli takowe posiadamy. Dopiero w momencie ustalenia, że nasze przychody przewyższają rozchody możemy liczyć na udzielnie kredytu.

Zdolność kredytowa, jako wola do spłaty kredytu

Choć może się to początkowo wydawać zaskakujące, to również tę kwestię sprawdzi bank. Aby do tego dojść w pierwszej kolejności sprawdzone zostanie, czy nie znajdujemy się na liście dłużników, jak wyglądała nasz historia kredytowa, czy regularnie uiszczaliśmy wszystkie zobowiązania. Sprawdzone zostanie nasze wykształcenie, wykonywany zawód, zajmowane stanowisko, forma prawna naszego zatrudnienia, stan cywilny i wszystkie inne czynniki, które mogłyby wskazać bankowi naszą wiarygodność, jako kredytobiorcy.

Kalkulatory zdolności finansowej

Jeżeli chcemy zaciągnąć kredyt na mieszkanie i nie jesteśmy pewni czy uzyskamy kredyt lub o jaką wysokość kredytu możemy się starać to możemy skorzystać z internetowych kalkulatorów zdolności kredytowej. Pomogą one nam oszacować, czy nasz wniosek kredytowy o kredyt hipoteczny ma szanse na pozytywne rozpatrzenie.

Należy jednak pamiętać, że pozytywny rezultat w internetowym kalkulatorze nie odpowiada pełnej weryfikacji, która zostanie przeprowadzona przez bank. Pozytywny wynik nie gwarantuje więc, że zostanie nam udzielony kredyt na mieszkanie. Ponadto kalkulatory sprawdzają jedynie naszą zdolność do spłaty, nie uwzględniając naszej woli uregulowania kredytu.

Zwróć uwagę przez zaciągnięciem kredytu

Zanim złożymy nasz wniosek kredytowy powinniśmy dokładnie zapoznać się z ofertą banku. Pamiętajmy, że oprocentowanie to tylko jedna z wielu opłat, która będziemy opłacać spłacając zaciągnięty kredyt hipoteczny. Prócz oprocentowania zapłacimy różnorodne marże, prowizje, opłaty za ubezpieczenie oraz wiele innych, które będą wyszczególnione w umowę.