Nawet niewielka firma musi borykać się z comiesięcznymi rozliczeniami, dbać o terminy spłat faktur czy ewentualnych kredytów, regulować wynagrodzenie pracowników i prowadzić mniej lub bardziej rozbudowaną księgowość. Każdą z tych spraw trzeba dopilnować, nie popełniając przy tym żadnego błędu – finanse to na tyle poważny sektor, że nie ma tam miejsca na pomyłki. Nie zawsze jest to możliwe bez pracownika z odpowiednim wykształceniem, a zatrudnienie doświadczonego księgowego bywa kosztowne. Rozsądnym rozwiązaniem wydaje się przeszkolenie jednej z pracujących osób lub skorzystanie z zewnętrznych usług księgowych. Druga opcja jest jedną z najczęściej wybieranych, jeśli chodzi o rachunkowość w firmie. Daje gwarancję, że sprawy finansowe będą obsługiwane przez profesjonalistę, a przy tym nie obciąża „kieszeni” aż tak jak pełen etat dla księgowego. Na rynku znaleźć można sporo biur rachunkowych oraz samodzielnych specjalistów, wystarczy więc coś wybrać i zlecić konkretną usługę bądź prowadzenie całości finansów w firmie.

Kryteria wyboru są bardzo podobne do tych, które stawia się dowolnemu księgowemu, więc należy poświęcić trochę czasu na rekrutację i rozmowy z przedstawicielami biur oraz samodzielnymi specjalistami. Zwrócić trzeba uwagę na posiadane przez nich wykształcenie – ukończona ekonomia, rachunkowość lub coś podobnego, jak też doświadczenie, referencje od poprzednich pracodawców itd. Te aspekty są ważne w przypadku dowolnego pracownika, a już szczególnie u kogoś, komu zamierza się poświęcić tak delikatne sprawy jak finanse. Niekiedy zatrudniony księgowy może pracować zdalnie i być dostępny praktycznie przez cały czas, odpowiadając m.in. za bieżące rozliczenia, nie będąc obecnym w siedzibie firmy. Ma to swoje zalety (np. oszczędność miejsca, gdy nie ma lokalu na biuro księgowego), ma też wady – bywa, że komunikacja zdalna staje się powodem opóźnień z powodu awarii bądź problemów technicznych. Inną metodą radzenia sobie z brakiem wolnego etatu dla księgowego jest korzystanie z jego pomocy tylko w ważnych przypadkach, np. rozliczenie z ZUS czy przygotowania do audytu finansowego. Trzeba wybrać właściwą opcję, analizując potrzeby firmy oraz możliwości związane z koniecznym wynagrodzeniem nowego pracownika.

Usługi księgowego bywają przydatne nie tylko podczas zajmowania się bieżącymi, stacjonarnymi potrzebami firmy. Często wyjeżdżający w sprawach firmowych szefowie lubią mieć księgowych „pod ręką”, chociażby w związku z poradami, jakich ci są w stanie udzielić. Wsparcie doświadczonego fachowca od finansów niejednokrotnie pozwala uniknąć pułapek zastawionych przez nie do końca uczciwych partnerów w biznesie. Na delegacjach lub konferencjach obecność księgowego również bywa bardzo przydatna, choć jednocześnie trzeba mieć na uwadze, by firma w tym czasie nie została pozbawiona jedynej kompetentnej w tej dziedzinie osoby. Księgowi bywają też zatrudniani w firmach, które prowadzone i zarządzane są przez jedną osobę. Szef, a zarazem jedyny pracownik, zwyczajnie nie znajduje na wszystko czasu. Wyręczony przez księgowego w sprawach finansowych będzie mógł zająć się innymi ważnymi aspektami.

12 czerwca 2019 admin Firma , ,