Każde przedsiębiorstwo, aby móc skutecznie działać musi posiadać rachunek bankowy oraz odpowiednie zabezpieczenie finansowe. W tym celu przedsiębiorcy najczęściej udają się do banku. Tam zawsze otrzymać mogą oferty różnych produktów finansowych. Pamiętaj jednak należy, ale zawsze taką ofertę dokładnie przeanalizować.

Pierwszym produktem finansowym z jakiego musi skorzystać osoba zakładająca firmę jest rachunek bankowy. W dzisiejszych czasach konto dla firm to niemal konieczność. Trudno jest wyobrazić sobie funkcjonowanie firmy bez rachunku firmowego. Jednak wybierając konto należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkich chodzi tu o koszty prowadzenia rachunku bankowego. Pod tym kątem przeanalizować należy kilka czynników. Po pierwsze, czy bank będzie pobierał miesięczne opłaty za prowadzenie konta bankowego. Wiele banków już tego nie robi, ale wciąż można spotkać się z ofertami, które właśnie taką opłatę zawierają. Po drugie, sprawdzić należy jakie opłaty wiążą się z realizacją przelewów oraz z korzystaniem z karty bankowej. I po trzecie warto sprawdzić czy bank w ramach oferty konta firmowego oferuje darmowe przelewy do ZUS oraz Urzędu Skarbowego. W dzisiejszych czasach darmowe przelewy do tych instytucji jest już niemal standardem. Jeśli jednak bank pobiera opłaty za przelewy do tych instytucji lepszym rozwiązaniem będzie wybór innej oferty.

W momencie zakładania firmy bardzo często przedsiębiorca potrzebuje na strat dodatkowych środków finansowych. W takiej sytuacji banki często wychodzą na przeciw swoim klientom. Wraz z założeniem konta firmowego oferują one swoim kredyt. Zwykle jest to kredyt na dość atrakcyjnych warunkach. Jednak, aby go otrzymać spełnić należy kilka warunków. Przede wszystkim nie można posiadać innych zobowiązań finansowych. Bank z pewnością sprawić przedsiębiorcę w bazie BIK, czyli w Biurze Informacji Kredytowej. Wybierając kredyt dla firmy zawsze przeanalizować należy kilka istotnych aspektów.

Zastanawiając się jak wybrać kredyt dla firmy przede wszystkim przeanalizować należy jego koszty. Podobnie jak w przypadku rachunku bankowego. Najważniejsze kryteria to prowizja za udzielenie kredytu oraz oczywiście jego oprocentowanie. Część banków nie pobiera prowizji za udzielenie kredytu. Większość jednak tak robi. Dlatego analizując oferty kredytowe należy dokładnie sprawić jaką bank pobierze prowizję za jego udzielenie. Drugi ważny czynnik to wspomniane oprocentowanie kredytu. Im jest ono niższe tym oczywiście lepiej. To bardzo ważne, aby dokładnie wiedzieć ile oprócz kapitału spłacić będzie trzeba odsetek. Dzięki temu będziemy wiedzieć ile dokładnie będzie kosztował nas udzielony kredyt. Oczywiście bardzo ważny jest także termin spłaty kredytu, a więc i wysokość jego miesięcznej raty.

Oczywiście rachunek bankowy oraz kredyt to nie jedyne produkty finansowe jakie banki oferują przedsiębiorcom. Warto jest zatem zakładając firmę sprawdzić z jakich jeszcze innych ofert warto byłoby skorzystać, aby start biznesu był sukcesem.

12 czerwca 2019 admin Firma , , ,