Pierwszy własny biznes wiąże się z licznymi obawami i dylematami. Wiele młodych osób marzy o własnej działalności gospodarczej, jednak nie wie od czego rozpocząć zakładanie własnej firmy. Pomocne mogą okazać się liczne poradniki dostępne na forach i stronach internetowych, w których krok po kroku opisane są zasady zakładania działalności gospodarczej.

W pierwszym kroku należy dokładnie określić profil swojej działalności. Aby firma miała szansę na rozwój, należy przeprowadzić analizę rynku. Taka analiza w bardzo krótkim czasie pomoże określić na jakie usługi bądź produkty jest największe zapotrzebowanie.

Wbrew pozorom zakładanie działalności gospodarczej nie jest trudnym i skomplikowanym procesem. Na początku należy wypełnić specjalny druk w internetowej bazie CEIDG. W dokumencie określa się zakres działalności, wprowadza NIP oraz podaje dane osoby, która będzie zajmowała się księgowością firmy i rozliczała wszelkie finanse. Po kilku dniach właściciel firmy otrzymuje także numer REGON, który jest niezbędny.

Księgowość jest bardzo ważna w każdej firmie, dlatego warto wybrać renomowane biuro rachunkowe, z wieloletnim doświadczeniem. Księgowa pilnuje terminów wszystkich płatności, wystawia faktury oraz oblicza wypłaty dla pracowników.

W kolejnym kroku należy wypełnić niezbędne dokumenty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Do ubezpieczenia można bez problemu dopisać także członków swojej najbliższej rodziny, na przykład współmałżonka lub dzieci.

Dla młodych przedsiębiorców składka ZUS jest znacząco pomniejszona, aby ułatwić im start.

Oczywiście formalności należy dopełnić również w Urzędzie Skarbowym.

Firmy, które rozliczają się na podstawie ryczałtu nie są zobowiązane do posiadania kasy fiskalnej. W innym wypadku jest to obowiązek każdego przedsiębiorcy.

Oczywiście większość młodych przedsiębiorców potrzebuje na start sporą ilość gotówki, aby zakupić niezbędny materiał, towar i maszyny.

W tym przypadku często jedyny korzystnym rozwiązaniem są kredyty. Banki wychodzą naprzeciw młodym przedsiębiorcom i tworzą oferty doskonale dostosowane do ich potrzeb.

Wniosek o kredyt należy złożyć w sprawdzonym banku. Warto zwrócić uwagę na wysokość oprocentowania kredytu. Raty często są bardzo elastycznie a ich wysokość można dowolnie ustalić. Dobrze jest zdecydować się także na ubezpieczenie swojego kredytu na wypadek niespodziewanych sytuacji, które uniemożliwią dalszą spłatę zobowiązania.

Na końcu warto pomyśleć o odpowiedniej reklamie swojej firmy, która pomoże dotrzeć do jak największego grona odbiorców. Prowadząc firmę internetową najlepszym rozwiązaniem będzie marketing sieciowy. Wiele agencji reklamowych w zakresie swoich usług posiada pozycjonowanie firm internetowych. Pozycjonowanie w dużym skrócie polega na wykonywaniu takich działań, aby adres firmy pojawiał się na pierwszych miejscach w wynikach wyszukiwania.

Pieczątka firmowa nie jest obowiązkiem, jednak ułatwia wiele spraw, na przykład podpisywanie umów bądź faktur. Jej koszt to około 50 złotych w zależności od wybranego modelu.

10 października 2019 admin Firma , ,