Kandydat, który szuka wymarzonej pracy, powinien być do tego zadania doskonale przygotowany. Warto na początek przejrzeć kilka broszur informacyjnych, dzięki czemu wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane. Znacznie lepiej poświęcić trochę czasu na zaznajomienie się z tematem, niż popełniać najczęstsze błędy, które mogą zakończyć się rozczarowaniem i brakiem powodzenia. W jaki sposób rozpocząć poszukiwanie pierwszej pracy?

Trzeba określić własne cele
W pierwszej kolejności należy przede wszystkim zastanowić się, jaki cel ma mieć praca. Czy ma być to doraźne rozwiązanie problemów finansowych czy też będzie to pierwszy szczebel na ścieżce zawodowej. W pierwszym przypadku, o podjęciu tego czy innego zatrudnienia będą decydowały wyłącznie aspekty pieniężnie. Im oferowane wynagrodzenie będzie większe, tym kandydat będzie bardziej zadowolony. Jeżeli chodzi o następny przypadek, czyli taki w którym zatrudnienie oprócz wynagrodzenia ma przynieść także doświadczenie zawodowe, sprawa się delikatnie bardziej komplikuje. Należy sobie przede wszystkim uświadomić to, że znalezienie takiej pracy może zająć więcej czasu. Czasem może okazać się, że pracodawca wymaga w danej branży wcześniej zdobytego doświadczenia. Wówczas, zamiast o zatrudnienie warto postarać się o płatny staż.

Co powinien wiedzieć stażysta?
Przede wszystkim, założenie jest takie, że za odbywanie stażu powinno się otrzymywać wynagrodzenie. Bez wynagrodzenia to może być praktyka zawodowa lub wolontariat. Warto ten temat dokładnie przedyskutować z potencjalnym pracodawcą. Bardzo często można spotkać się z relacjami młodych ludzi opowiadających, że przez trzy miesiące trwał bezpłatny staż, na którym w dodatku nic się nie można było nauczyć. Selekcjonowanie ofert pracy czy stażu to bardzo ważna sprawa. Nawet na początku drogi zawodowej nie można dać się wykorzystywać. Stażysta musi być świadomy zarówno swoich praw jak i obowiązków.

Jakim sposobem poznać predyspozycje zawodowe?
Niedoświadczony kandydat do pierwszej pracy bardzo często jeszcze nie zdaje sobie sprawy z tego, co chciałby robić do końca swojego życia. Na całe szczęście współcześnie czasy są zupełnie odmienne niż kilkadziesiąt lat wstecz, kiedy to jeszcze nasi dziadkowie potrafili przez całe życie pracować w jednym miejscu. Współcześnie elastyczność zatrudnienia pozwala na zmianę stanowiska zatrudnienia niemal w dowolnym momencie. Nie można jednak rozumieć tego w taki sposób, że proces poszukiwania pracy może być chaotyczny. Im lepiej zaplanuje się rozwój kariery zawodowej, tym prędzej osiągnie się oczekiwany sukces. Zanim zacznie się szukać pierwszej pracy dobrym pomysłem jest sprawdzenie własnych preferencji zawodowych. Z niedługiego testu i rozmowy ze specjalistą można dowiedzieć się między innymi tego, czy lepiej będzie się czuło w zawodach w których wymagany jest kontakt z klientem, czy też dany kandydat swobodniej będzie się odnajdywał w pracy z komputerem, gdzie relacje z innymi osobami są ograniczone. Takie konsultacje z doradcą zawodowym, jakie w wielu rejonach na terenie całego państwa da się przeprowadzić bezpłatnie z całą pewnością pomogą w zaplanowaniu rozwoju kariery zawodowej. Wiedza którą się z nich wyniesie uchroni także przed dużą ilością pomyłek, które mogłyby skutkować niepotrzebnym stresem i brakiem zadowolenia z kierunku, w jakim by się rozwijała kariera zawodowa.

20 lutego 2018 admin Firma , , ,