Zakładanie własnej działalności gospodarczej nie jest zadaniem prostym, ponieważ aby wszystko funkcjonowało w najlepszym porządku, konieczne jest zadbanie o najmniejszy szczegół. Jednym z podstawowych zadań jest znalezienie odpowiedniego lokalu z przeznaczeniem na zaaranżowanie w nim siedziby firmy. Nieruchomości dla firm są więc poszukiwane regularnie przez przedstawicieli najróżniejszych branży. Oczywiście nie jest tak łatwo znaleźć te najkorzystniejsze lokale, ponieważ szybko padają one łupem innych zainteresowanych.

Lokal usługowy znajduje się przeważnie w biurowcach, które budowane są dokładnie z takim przeznaczeniem. W takich miejscach znajduje się infrastruktura, która wydatnie przyczynia się do prowadzenia biznesu dogodnych warunkach. W takich miejscach znajduje się na przykład dostateczna liczba miejsc parkingowych. Ma to duże znaczenie, ponieważ w takim przypadku klienci biznesowi mogą odwiedzać firmę i omawiać najważniejsze sprawy dotyczące owocnej współpracy. Parking ten jest monitorowany, co zapewnia bezpieczeństwo pozostawionemu pojazdowi. To nie wszystkie zalety lokali usługowych. Posiadają one dodatkowe pomieszczenia niezbędnych z punktu widzenia sanitarnego. Mowa jest tutaj oczywiście o toaletach. W nowoczesnych biurowcach nie zabrakło też miejsca dla pomieszczeń adaptowanych na kuchnie. Są one przestronne, dlatego jednocześnie może się w niej znajdować nawet kilka osób. Nowoczesne lokale użytkowe są przyjazne dla osób niepełnosprawnych. Znajdują się w nim podjazdy oraz windy przystosowane do ich potrzeb. Minusem lokali użytkowych mieszczących się w biurowcach jest ich cenach.

Lokal usługowy znajdujący się w doskonałe lokalizacji jest oczywiście najdroższy. Nie każdy przedsiębiorca posiada w swoim budżecie stosowną sumę, która pozwoli pokryci koszty wynajmu w dłuższe perspektywie czasu. Lokal handlowy o większym metrażu w galeriach, centrach handlowych gwarantuje odwiedziny wielu potencjalnych klientów. To oni generują zyski przedsiębiorstwa. Lokale znajdujące się w centrach handlowych są przedmiotem zainteresowania przede wszystkim firm należących do branży odzieżowej. Grono osób odwiedzających centra handlowe udaje się do nich w celu zakupu odzieży. Największe światowe marki doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego lokal handlowy w najczęściej odwiedzanych centrach handlowych to dla nich bardzo często kwestia życia i śmierci, czyli skutecznego funkcjonowania na rynku. Mniejsze lokale handlowe znajdujące się na obrzeżach miast również cieszą się zainteresowaniem. W tym przypadku jednak najczęściej poszukiwane są powierzchnie idealne pod prowadzenie sklepów spożywczych o małej oraz średniej wielkości.

Sklepy tego rodzaju są niezwykle popularne w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma konieczności budowania wielkich centrów handlowych, które są z punktu widzenia ekonomii inwestycjami nieopłacalnymi. Bardzo często sprzedażą oraz wynajmem takich lokali zajmują się agencje nieruchomości, które posiadają rozbudowaną bazę potencjalnych klientów.