Jak wynika ze statystyki, większość dorosłych Polaków posiada mniejsze lub większe zadłużenie i zobowiązanie wobec instytucji finansowych. Nie jest to oczywiście powód do większego powodu do zmartwień, jeśli podjęliśmy rozsądną decyzję i zawarliśmy umowę kredytową i nie musimy spłacać regularnie wysokich odsetek. Problemy pojawiają się dopiero w momencie, gdy tracimy swoje podstawowe źródło finansowania spłaty kredytu i nie mamy środków potrzebnych do regulowania swoich zobowiązań. Kolejne raty spłacane są z kolejnych kredytów, co prowadzi w prostej linii do wpadnięcia w spiralę zadłużenia.

Jak rozwiązać to niebezpieczną sytuację prowadzącą bezpośrednio do bankructwa? Z pomocą na pewno może nam przyjść kredyt konsolidacyjny, który oferowany jest przez większość banków komercyjnych posiadających rozbudowaną ofertę dla klientów o różnych potrzebach. Kredyt konsolidacyjny przynosi kredytodawcy wiele korzyści, dlatego jest często uznawany za ostatnią deskę ratunku. Kredyt konsolidacyjny charakteryzuje się tym, że łączy w sobie kilka zobowiązań dającym się nam mocno we znaki. Konieczność pilnowania terminów ich spłaty oraz przestrzeganie wielu zapisów, które im towarzyszą jest z pewnością męczące. Konsolidacja zobowiązań rozwiązuje tę kwestię w sposób perfekcyjny. Tutaj mamy do czynienia z jasnymi zasadami, co do kwestii spłaty. Kredyt tego rodzaju jest zaciągany na dłuższy okres, ponieważ kredytobiorca musi mieć stworzone dogodne warunki do regulowania zobowiązań.

Kredyt na samochód jest również popularnym produktem bankowym, z którego korzystają Polacy. Kredyt zaciągany jest w celu nabycia samochodu pochodzącego prosto z salonu. Banki chętnie udzielają na takie samochodu finansowania. Często też współpracują na tym polu z dealerami renomowanych marek, dzięki czemu mogą zaoferować korzystne warunki, rozłożenie rat bez konieczności ponoszenia większych wydatków z tytułu wyższego oprocentowania. Kredyt na samochód to również obiekt zainteresowania osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Posiadania własnego środka transportu jest konieczny w wielu branżach. Przewożenie towarów, spotkania biznesowe wymagają reprezentatywnego i przede wszystkim niezawodnego samochodu.

Kredyt dla firm jest niezbędny do implementowania innowacyjnych technologii, które przekładają się na większą konkurencyjność na rynku. Przedsiębiorstwa, szczególnie te na początku swojego funkcjonowania nie posiadają przeważnie swojego kapitału, dlatego dla nich pożyczka lub kredyt jest właściwie jedyną drogą do rozpoczęcia inwestycji. Banki muszą bardzo sceptycznie podchodzić do tego rodzaju wniosków, ponieważ są one obarczone sporym ryzykiem niepowodzenia. Pieniądze przyznają więc jedynie tym wnioskom, które są poparte przekonującym biznesplanem. Aby uzyskać pozytywną decyzję, konieczne jest przedstawienie szczegółowego planu działania oraz szanse powodzenia tego projektu. Jednocześnie konieczne jest posiadanie wiarygodnego zabezpieczenia, które przekona do siebie pracowników banku.