Niejedna osoba posiada doskonałe pomysły na biznes. Brak dostatecznej ilości środków finansowych skutecznie zniechęca do realizacji przedsięwzięcia. Właśnie dlatego warto jest poszukać źródeł finansowania inwestycji. Na samym początku dobrze jest sprawdzić, czy bliskie osoby nie mogą udzielić nam pożyczki. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że musimy zwrócić dokładnie tyle, ile pożyczyliśmy. Ponadto możemy swobodnie spłacać zadłużenie, co również stanowi wielką zaletę. Może jednak okazać się tak, że rodzina lub znajomi nie dysponują wystarczającą ilością gotówki. W takiej sytuacji warto jest pomyśleć o inwestorach, czyli tzw. aniołach biznesu. Zwykle są to osoby posiadające doświadczenie w biznesie. Ich wiedza może stanowić dla nas ogromne wsparcie. Trzeba jednak odpowiedzieć sobie na pytanie – czego oczekuje inwestor? Zwykle części udziałów w firmie. Oznacza to, że nasze miesięczne dochody będą niższe. Określona kwota (zwykle jest to procent) trafi do osoby, która zainwestowała w naszą firmę na starcie. Nie każdy będzie zadowolony z takiego układu, ponieważ odbiera on niezależność.

Innym sposobem na pozyskanie środków finansowych są dotacje unijne. Ogromnym atutem jest fakt, że otrzymanej gotówki nie musimy zwracać. Otrzymujemy ją na konkretne cele związane z przedsiębiorstwem. Musimy jednak spełnić rygorystyczne warunki. Ponadto każdy nasz ruch musi być potwierdzony poprzez dokumentację. Wszystko po to, aby ocenić, czy przestrzegamy warunków zawartej umowy. Ponadto często bywa tak, że dotacja pokrywa wyłącznie część wydatków związanych z założeniem biznesu. Niezbędny jest więc wkład własny, co może stanowić utrudnienie dla tych, którzy nie posiadają oszczędności. Warto również zorientować się, jakie dotacje udzielane są przez urząd pracy. Najczęściej jest to rozwiązanie dla tych, którzy przez kilka miesięcy posiadają status osoby bezrobotnej. Planując założenie własnej działalności należy więc zacząć działać z odpowiednim wyprzedzeniem. Załatwienie formalności nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać.

Może okazać się, że wniosek o dotację zostanie odrzucony. Często brakuje nam również gotówki na wkład własny. Co zrobić w takiej sytuacji? Dużym zainteresowaniem początkujących przedsiębiorców cieszą się kredyty gotówkowe. Być może uda nam się znaleźć korzystną ofertę. Jest to najprostsza opcja, jeśli inne źródła finansowania okazały się niedostępne. Nie zapominajmy, że koszty ponosimy nie tylko w momencie zakładania firmy. Początkowo dochody z działalności mogą być dość niskie. Nierzadko okazuje się, że firma nie przynosi oczekiwanych zysków. Pomimo tego musimy ponosić koszty stałe. Zalicza się do nich m.in. księgowość, administracja, czy też marketing. Własny biznes generuje również wiele innych wydatków, których nie można pominąć. Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do płacenia podatków. Właśnie dlatego na starcie powinniśmy posiadać większą ilość gotówki. Może być nam ona niezbędna do tego, aby utrzymać biznes na rynku. Wypracowanie pożądanej pozycji może zająć nam trochę czasu.

24 września 2019 admin Firma , ,