Posiadając samochód, bądź firmę gdzie pracownicy otrzymują samochód służbowy, należy pamiętać o tym, że samochód musi być regularnie poddawany kontroli serwisowej, aby móc bezpiecznie poruszać się po drodze i mieć pewność, że nie przydarzy nam się coś nieprzyjemnego, gdy pojedziemy do pracy, spotkanie służbowe czy gdziekolwiek indziej. Również mając firmę i oddając pracownikom samochód służbowy – dbając o jego regularne serwisowanie zapewniamy bezpieczeństwo i komfort pracy naszym pracownikom. Jedną z ważnych, a jednak czasem zaniedbywanych kwestii, jest serwis opon.

Dbanie o to, by opony były dobrej jakości a także by były dopasowane do aktualnych warunków na drodze wynikających z pory roku jest bardzo istotną rzeczą z perspektywy naszego bezpieczeństwa, a także bezpieczeństwa naszych pracowników jeśli chodzi o samochód służbowy. Opony zużywają się z czasem, przez co mogą zostać uszkodzone bądź nie mieć odpowiedniej przyczepności do podłoża, co niesie ze sobą szereg zagrożeń. Dlatego opony muszą być regularnie wymieniane, o czym można łatwo zapomnieć przez zwykłe zaniedbanie lub świadomą chęć zaoszczędzenia pieniędzy. Mimo wszystko serwis opon to coś, o co należy dbać, gdyż chyba nie chcielibyśmy mieć na sumieniu czyjegoś wypadku wynikającego z naszego zaniedbania sprawy.

Kolejna sprawa to fakt, że opony muszą być dopasowane do pory roku. Najbezpieczniej jest stosować opony zimowe i letnie, gdyż są dopasowane do warunków na drodze. W zależności od pory roku zmienia się temperatura podłoża, na co materiał z którego zbudowane są opony reagują, zatem muszą być dostosowane do warunków jakie panują na drodze latem lub zimą. Mają również inną budowę, która zimą może pozwalać na bezpieczniejszą jazdę po mokrej lub oblodzonej nawierzchni, a latem po suchej. Warto pamiętać o tym, że nieodpowiednio dobrane do pory roku opony nie tylko szybciej się zużywają, ale również utrudniają jazdę i mogą nieść za sobą ryzyko wypadku. Ile razy słyszeliśmy o przypadkach ludzi wpadających w poślizg na oblodzonej drodze z powodu jazdy na letnich oponach zimą? Aby uniknąć takich sytuacji należy dbać o regularny serwis opon. Z perspektywy prowadzenia firmy, dobrze zadbany samochód służbowy to gwarancja tego, że pracownik bezpiecznie dojedzie w miejsce, gdzie ma pracować.

Mimo, że czasem może kusić przedsiębiorcę do zaoszczędzania pieniędzy na pozornych błahostkach takich jak serwis opon, warto jednak zastanowić się nad ewentualnymi konsekwencjami nie dbania o opony na których jeździ samochód służbowy. W efekcie jednak można łatwo dojść do wniosku, że serwis opon jest ważną kwestią w dbałości o bezpieczeństwo naszych pracowników a także w kwestii rzetelnego wypełniania przez nich obowiązków zawodowych. Regularny serwis opon może nam pomóc uniknąć ewentualnych kłopotów związanych z wypadkami na drodze, w których udział braliby nasi pracownicy wykorzystując samochód służbowy. Jeżeli więc zależy nam na wysokiej jakości pracy naszych pracowników oraz ich bezpieczeństwo, opony są czymś, o co należy dbać.

12 czerwca 2019 admin Firma , ,