Przychodzi wreszcie ten moment w życiu, kiedy osoba nabiera pewności oraz odwagi, że chce spróbować czegoś innego w kwestii zawodowej. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że praca na etacie i wielogodzinne przesiadywanie za biurkiem nie jest czymś, o czym marzyli całe życie i chcą działać na własną rękę. Do tej pory jednak ich sytuacja życiowa nie pozwalała na podjęcie innych kroków. Zazwyczaj rzeczą uniemożliwiającą ruszenie na przód były środki finansowe. Z pomocą jednak w bardzo wielu sytuacjach przychodzi kredyt firmowy. Czym on właściwie jest ?

Ogólnie rzecz biorąc jego wzięcie ma stanowić wsparcie dla młodych przedsiębiorców, którzy bez jego pomocy nie byliby w stanie stanąć na nogi i założyć tym samym własnej działalności gospodarczej. Wyróżnia się wiele kredytów firmowych, między innymi kredyt obrotowy dla firm, kredyt inwestycyjny dla firm, czy też wreszcie ten najbardziej znany – kredyt na start. To jaki rodzaj kredytu wybierze kredytobiorca będzie zależało od jego aktualnych potrzeb. Innymi słowy musi on wziąć pod uwagę, czy zamierza skupić się na pokryciu bieżących wydatków, jeszcze większym rozwinięciu swojej działalności czy też na zabezpieczenie bieżącej sytuacji, tak ażeby nie nastał moment niewypłacalności firmy i stresów związanych z brakiem funduszy.

Tak naprawdę złożenie wniosku oraz wszystkie pozostałe formalności wcale nie są skomplikowane i każdy jest w stanie sobie z tym poradzić. W razie czego pracownicy banku z pewnością będą służyli pomocą. Jedyną przeszkodę może stanowić istota zdolności kredytowej, gdyż nie każda osoba będzie niestety ją posiadała. Warto dodatkowo mieć na uwadze, że nie wszystkie elementy wchodzące w skład takiego kredytu będą wchodziły w koszty uzyskania przychodu. O ile będzie tak z odsetkami, to już sam kredyt nie stanowi kosztów uzyskania przychodów. Ogromnym atutem takiego kredytu jest możliwość zaliczenia odsetek do wydatków związanych z prowadzeniem biznesu, dzięki czemu znacznie zmniejsza się koszt takiego zobowiązania wobec banku. Warto ponadto zwrócić uwagę, że niskie oprocentowanie naszego zobowiązania wcale nie musi oznaczać zmniejszenia kosztów kredytowych. Oprócz odsetek należy bowiem przyjrzeć się kwestii prowizji oraz pozostałych opłat, o których nie zawsze się mówi. Przed zobowiązaniem się wieloletniej spłaty kredytu firmowego koniecznym będzie porównanie ofert różnych banków i wybranie dla siebie tej najdogodniejszej. Nie ma sensu płacić więcej, niż potrzeba.

Przestrzega się ponadto młodych przedsiębiorców przed instytucjami pozabankowym, które lubią mamić kredytobiorców szeregiem niesamowitych okazji, które w ostatecznym rozrachunku nie wychodzą na dobre. Wiążą się one z wieloma dodatkowymi kosztami, które w sytuacji zaciągnięcia kredytu w zwykłym banku w ogóle nie miałyby miejsca. Trzeba być w tej kwestii niezwykle ostrożnym, gdyż nieco mniejsze formalności oraz krótszy okres spłacania wcale nie wynagradzają większych rat oraz wyższych comiesięcznych odsetek. Nie każdy będzie mógł sobie na to pozwolić.