Założenie firmy może przysporzyć sporo dodatkowych nerwów zwłaszcza dla kogoś kto robi to po raz pierwszy. Prowadzenie biznesu też nie jest banalne, lecz z czasem można nabyć pewnej wprawy.

Przyjrzyjmy się co należy zrobić, aby założyć własną firmę.

  1. Należy wybrać rodzaj opodatkowania – po analizie wszystkich możliwości wybieramy najwygodniejszą oraz najtańszą dla nas opcję.
  2. Określić się kiedy rozpoczniemy działalność i wybrać nazwę firmy. Dobrze jest sprawdzić czy nie ma firmy o identycznej nazwie- wtedy zalecamy zmodyfikować swoją pierwotną wersję
  3. Wybrać kody PKD – wpływają one na obowiązek posiadania kasy fiskalnej oraz na rodzaj opodatkowania. PKD to Polska Klasyfikacja Działalności, określająca w jakich obszarach będzie działała firma.
  4. Należy udać się do urzędu gminy, gdzie zostanie nam nadany NIP oraz Regon. Tam zostaniemy poproszeni o uzupełnienie wszystkich niezbędnych danych.
  5. Zakładanie firmy wiąże się z tym, że trzeba otworzyć konto firmowe – posiadanie numeru rachunku bankowego jest niezbędne. Z konta można łatwo robić niezbędne przelewy do urzędów i zakładu ubezpieczeń społecznych. Z reguły prowadzenie konta wiąże się z niewielkimi opłatami – banki oferują nawet darmowe konta w zamian za lojalność klienta. Jeśli planujemy rozszerzać biznes poza granice Polski warto spytać w Banku czy jest to rachunek na który klient mógłby wpłacać kwoty w Euro. Lepiej od razu załatwić tą kwestię niż potem niepotrzebnie tracić czas na wizyty w placówce.
  6. Założenie pieczątki – wprawdzie nie jest to konieczne, lecz bardzo ułatwia pracę – nie trzeba ręcznie przepisywać wszystkich danych firmy, a pieczątka przydaje się tak naprawdę na niemalże wszystkich dokumentach firmowych. Wygląda również estetyczniej i często czytelniej niż własnoręczny napis.

Jeśli nie czujemy się na siłach, aby założyć firmę lub nie znosimy urzędów można skorzystać z usług firmy, która się tym zajmuje – po napisaniu odpowiedniego upoważnienia, może się okazać, że ani razu nie wejdziemy do budynku urzędowego.

Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość zakładania firmy przez Internet – należy mieć profil zaufany, dzięki któremu także unikniemy wizyt w urzędach. Jest to dobrodziejstwo naszych czasów – Internetowe załatwianie spraw jest szybkie i wygodne.

Jeśli o dreszcze przysparza nas także prowadzenie finansów firmy – warto rozważyć ofertę biura rachunkowego – księgowa za odpowiednią, wcześniej ustaloną kwotą zajmie się fakturami, notami, dokumentami do urzędów – umowa zawarta z biurem oznacza, że to ono odpowiada za wszystkie nieprawidłowości w dokumentach. Kary urzędowe mogą bardzo uszczuplić kasę firmy, dlatego nawet z tego względu warto zaufać biuru rachunkowemu. W ten sposób unikniemy także niepotrzebnego stresu związanego z kontrolami.

Cały proces z prowadzeniem firmy opiera się także o dobrą organizację pracy – dobrze przemyślany rozkład obowiązków zapewni nam lepsza wydajność pracy. Dobrą propozycją dla początkujących jest odbycie szkoleń z zakresu prowadzenia firmy.

12 czerwca 2019 admin Firma , ,