Nowe przedsięwzięcie to zwykle spore wyzwanie. Nie każdy posiada dostateczną ilość środków finansowych. Nie oznacza to jednak konieczności przesuwania realizacji w czasie. Osoby, które mają dobre pomysły na biznes nie powinny zwlekać. Rynek jest dynamiczny, więc może okazać się, że to właśnie teraz jest najlepszy czas na to, aby zacząć działać w danej branży. Po stworzeniu biznesplanu warto jest przeanalizować dostępne sposoby finansowania. Możliwości jest wiele, co ułatwia podjęcie ostatecznej decyzji. W pierwszej kolejności warto jest poprosić o wsparcie rodzinę, czy też przyjaciół. Być może mogą oni pożyczyć nam pieniądze potrzebne na start. Plusem tego rozwiązania jest fakt, że najbliżsi nie naliczają dodatkowych opłat. Oddajemy więc tyle, ile pożyczyliśmy. Dodatkową zaletą jest elastyczny okres spłaty. Nie obowiązują nas tutaj tak sztywne zasady, jak w przypadku pożyczek bankowych.
Na specjalną uwagę zasługują kredyty dla młodych przedsiębiorców. Zapewniają one preferencyjne oprocentowanie, dzięki czemu koszty nie są ekstremalnie wysokie. Jest to o wiele korzystniejsze rozwiązanie, niż tradycyjne kredyty bankowe. Zwykle spłatę można rozłożyć nawet na kilka lat. Trzeba także wspomnieć o tzw. okresach karencji. To świetna opcja dla nowych przedsiębiorstw, które nie zawsze przynoszą oczekiwane dochody. Należy również wiedzieć, że dla wielu firm to właśnie pierwszy rok jest najcięższy. Bardzo często w pierwszych miesiącach przychody z działalności są znikome. Dopiero z czasem marka zyskuje zaufanie klientów i kontrahentów, a tym samym staje się rozpoznawalna. Przed podjęciem decyzji o wzięciu kredytu należy sprawdzić, jakich formalności wymaga bank. Pamiętajmy, że instytucje finansowe wymagają potwierdzenia wiarygodności. Zazwyczaj należy przedstawić biznesplan oraz konkretne argumenty, które potwierdzają, że firma ma szansę przetrwać na rynku. Nie każdy bank udzieli nam kredytu. Warto jednak wziąć pod uwagę kilka ofert i próbować aż do skutku.
Zakładając biznes należy mieć świadomość, że już od początku generuje on koszty. Musimy prowadzić księgowość, a także zająć się zarządzaniem, marketingiem, administracją. Liczba obowiązków zależy od charakteru działalności. To od nas zależy, czy wszystko będziemy robić samodzielnie, czy skorzystamy z wsparcia pracowników. Należy więc posiadać nieco więcej gotówki, tak aby firma przetrwała, nawet jeśli nie będzie przynosić dużych dochodów. Kolejną opcją jest dotacja unijna. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie jest to zbyt elastyczna forma finansowania. Środki muszą zostać przeznaczone na konkretne cele. Ponadto musimy rozliczyć się z wydatków. Wszystko musi zostać udokumentowane. Należy również wiedzieć, że przez pewien okres czasu nie można zamknąć działalności. W innym przypadku pieniądze należy zwrócić. Zaletą dotacji jest to, że jeśli wywiążemy się z umowy, to nie będziemy musieli zwracać pozyskanej gotówki. Zapewnia to wyższy poziom swobody. O dotacje na założenie działalności warto zapytać w urzędzie pracy.