Rozmowa rekrutacyjna to za każdym razem jest nie mały stres. Często stres ten jest motywujący, jednak niekiedy może zdarzyć się tak, że przez zbytnie zdenerwowanie kandydat nie zaprezentuje się w tak dobrym świetle jakby chciał. Największe nerwy przeżywają osoby, które o pracę starają się po raz pierwszy i nie mają jeszcze w tym względzie żadnego doświadczenia. Przed pierwszą rozmową kwalifikacyjną warto przeczytać krótki poradnik, aby wiedzieć w jaki sposób się zachować, aby zrobić dobre wrażenie na potencjalnym pracodawcy.
Gdzie szukać informacji?
Chcąc dowiedzieć się w jaki sposób przygotować się do rozmowy wstępnej oraz jak się podczas niej zachowywać warto przeglądnąć tematyczne portale internetowe. Jest to bogate źródło wiedzy, w którym można znaleźć wiele artykułów pisanych przez osoby, dla których rekrutacja pracowników to chleb powszedni. Można także odwiedzić uczelniane biuro karier. Takie instytucje często organizują dla swoich studentów specjalne szkolenia zarówno z zakresu pisania CV i listów motywacyjnych jak i z przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej. Im lepiej się człowiek przygotuje do tego wydarzenie tym większe jest prawdopodobieństwo sukcesu.
Co warto wiedzieć na początek?
Szukając zatrudnienia, przede wszystkim trzeba dobrze zdawać sobie sprawę z tego co chce się robić. Chodzenie na rozmowy kwalifikacyjne na chybił trafił to tylko strata czasu – można by go przeznaczyć na dokształcenie się. Kolejnym krokiem jest napisanie dobrego CV i listu motywacyjnego, w którym pokrótce przedstawi się powody, dla których aplikuje się akurat na to konkretne stanowisko. Po wstępnym pozytywnym rozpatrzeniu aplikacji najczęściej przychodzi czas na rozmowy wstępne.
Rekrutacja – podstawowe must have
Dwie podstawowe rzeczy jeżeli chodzi o rozmowę wstępną – to odpowiedni strój oraz punktualność. Jeżeli chodzi o strój, to musi on być schludny i elegancki. Warto poznać specyfikę danej firmy. Jeżeli kandydat aplikuje na stanowisko w banku, to dobrym pomysłem będzie garnitur. Jeżeli ma być to praca fizyczna na budowie, to wystarczy koszula. Strój powinien być czysty i wyprasowany, tak aby od początku zrobić dobre wrażenie na potencjalnym pracodawcy. Równie istotna jest punktualność. Zawsze należy przychodzić kilka minut przed wyznaczoną godziną. Nadgorliwość w tym względzie nie jest dobrze widziana. Przychodzenie na spotkanie pół godziny wcześniej nie spowoduje dobrego wrażenia, a jedynie można stwarzać problem, zwłaszcza jeżeli nie będzie poczekalni.
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Przede wszystkim trzeba się wyspać. Zmęczony człowiek nie sprawia dobrego wrażenia. Wszystkie potrzebne dokumenty powinny być zapakowane w teczkę, tak aby się nie pomięły. Przydatne może okazać się także poczytanie o firmie. Warto wiedzieć ile lat działa na rynku, jakich ma największych klientów oraz jakie są jej główne plusy. Warto podejść do aplikacji z uśmiechem – pozytywnie nastawione osoby są o wiele lepiej odbierane niż wieczni maruderzy, którym nic w życiu nie sprawia przyjemności.