Wstąpienie Polski w szeregi krajów zjednoczonych w ramach Wspólnoty Europejskiej znacznie ułatwiło zagraniczne wyjazdy w celach zarobkowych. Już nie są potrzebne chociażby urzędowe zgody na pracę w innym kraju. Emigracja zarobkowa rozpoczęła się na dużą skalę kilkanaście lat temu. Szacuje się że ponad milion obywateli naszego kraju wyjechało do państw zachodnich w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy. Największą popularnością w tym względzie cieszyły się takie kraje jak Anglia czy Niemcy.
Praca w Anglii – co trzeba wiedzieć?
Wyjeżdżając do pracy za granicę należy się dobrze przygotować. Wiele osób popełnia następujący błąd – wyjeżdżają zupełnie w ciemno – bez planu, bez researchu czy bez jakichkolwiek oszczędności, jak mantrę powtarzając, że jakoś to będzie, przecież skoro tylu osobom się udało w kilka dni znaleźć na miejscu zatrudnienie, to dlaczego im ma się nie udać? W takich przypadkach rozczarowanie pojawia się bardzo szybko, ponieważ rynek zatrudnienia w Wielkiej Brytanii się nasycił i już nie jest tak, że praca leży na ulicy.
Jak przygotować się do wyjazdu?
Przede wszystkim należy wiedzieć po co się jedzie. Jeżeli celem wyjazdu ma być zgromadzenie oszczędności, to należy zdawać sobie sprawę z tego, że nie można nastawiać się na komfortowe życie. Co prawda, praca w Anglii przynosi duże dochody, jednak i koszty życia w tym kraju są znacznie wyższe niż w Polsce. Osoby, którym zależy na zgromadzeniu jak największych oszczędności najczęściej decydują się na wspólne wynajmowanie pokoju lub mieszkania. Warto o to zadbać jeszcze przed wyjazdem. Jeżeli miejsca do spania będzie się szukało dopiero na miejscu, to może zdarzyć się tak, że kilka nocy przyjdzie spędzić na przysłowiowej ławce w parku. Szukając pokoju do wynajęcia można skorzystać z kontaktów znajomych już przebywających na terenie Anglii lub poszukiwania rozpocząć za pośrednictwem portali internetowych. Internet może być także pomocny w znalezieniu zatrudnienia. O wszystko warto zadbać jeszcze będąc w kraju.
Praca – gdzie jej szukać?
Jak już wyżej wspomniano, pracę można znaleźć jeszcze przebywając w Polsce. W tym celu można przeglądać oferty zatrudnienia znajdujące się na portalach ogłoszeniowych. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firm, które pośredniczą w poszukiwaniu pracy. Takie pośrednictwo wiąże się jednak najczęściej z dodatkowymi opłatami, dlatego też kwestia ta powinna zostać odpowiednio przemyślana. Ostatnia dostępna możliwość, to szukanie pracy po przyjeździe do Anglii. Jest to opcja najbardziej ryzykowna. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że planując wyjazd zarobkowy za granicę, trzeba mieć jakieś oszczędności. Nawet zakładając, że szybko uda się znaleźć zatrudnienie, to jednak pierwsza wypłata, przy odrobinie szczęścia będzie dopiero po pierwszym przepracowanym tygodniu. Należy mieść przy sobie tyle pieniędzy aby bez trudu móc się do tego czasu utrzymać. W Anglii działa dobrze rozwinięte pośrednictwo pracy, z usług którego można skorzystać szukając zatrudnienia.