Rynek gospodarczy w naszym kraju zmienił się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat nie do poznania. Rozmawiając z pokoleniem w starszym wieku można się przekonać o tym, że sporo z tych osób przez całe swoje życie było zatrudnionych w jednym zakładzie pracy. Z tego bierze się wiele nieporozumień i konfliktów w relacjach na linii dzieci-rodzice. Rodzice nie są w stanie zrozumieć decyzji swoich pociech które nawet co kilka miesięcy potrafią zmieniać miejsce pracy. Nie mogą oni pojąć tego, że w obecnych czasach rybek pracy jest niezmiernie dynamiczny, że osoby które chcą odnieść sukces muszą nieustannie się rozwijać i poszukiwać nowych kierunków które prowadzą na samą górę kariery zawodowej.

Etat – możliwość stabilnego zatrudnienia
Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem zatrudnienia jest praca na etat. Posiada ona wiele plusów. Między innymi normowany czas pracy, możliwość uzyskiwania zwolnień od lekarza jak również płatnych urlopów wypoczynkowych. Jednak bardzo często w przypadku tego rodzaju zatrudnienia osiągane wyniki finansowe pozostawiają wiele do życzenia. Może i pewna stabilność daje komfort psychiczny, jednak dla osób które posiadają żyłkę do biznesu i z wewnętrznym pragnieniem osiągnięcia sukcesu nie będzie to ścieżka którą można polecić z czystym sercem. Na szczęście elastyczność rynku pracy umożliwia takim ludziom możliwość rozwoju na wielu płaszczyznach.

Praca zdalna
Największe korporacje, zwłaszcza te w których sporą część stanowi kapitał zagraniczny, coraz chętniej odchodzą od tradycyjnych form zatrudnienia. Jest to charakterystyczne zwłaszcza branży innowacyjnych, w których nie jest konieczne wykonywanie obowiązków w siedzibie firmy. Wiele obowiązków da się bowiem wykonywać przy pomocy nowoczesnych urządzeń i możliwości. Praca zdalna jest bardzo popularna w takich zawodach jak między innymi informatycy, graficy komputerowi a także dziennikarze. Jest to rewelacyjny pomysł na zarobek dla osób częściowo wykluczonych z rynku pracy – na przykład dla osób z orzeczoną niepełnosprawnością które mają trudności w przemieszczaniu się czy też dla młodych matek, dla których priorytetem jest to, aby jak maksymalnie dużo czasu spędzać ze swoimi dziećmi. Praca świadczona zdalnie posiada sporo korzyści. Przede wszystkim da się ją wykonywać z dowolnego miejsca – może to być zacisze własnego domu lub też pokój hotelowy podczas urlopu.

Własny biznes – jakie korzyści otrzymuje samozatrudniony?
Osoby, które z takich czy innych względów są zmęczone pracą na etat powinny przemyśleć kwestię otworzenia własnej działalności gospodarczej. Każdy kto jest samozatrudniony, przeważnie więcej na tym zyska niż straci. Wszystko zależne jest oczywiście od własnej przedsiębiorczości. Co można zyskać przechodząc na własny rachunek? Jak wynika z doświadczenia sporej grupy osób, które zdecydowały się na ten krok, jedną z podstawowych korzyści są wyższe zarobki. Zyskuje się również niezależność, jednak z nią związana jest również duża odpowiedzialność. Pracując we własnej firmie samemu decyduje się o tym, ile czasu poświęca się na pracę, a kiedy warto jest odpocząć. Jak widać, elastyczność rynku pracy umożliwia znalezienie takiej formy zatrudnienia, która zadowoli najbardziej wybrednych. Zarówno osoby, które szukają stabilności i chcą znaleźć pracę na etat, a także ludzie z pomysłem na własny biznes, dla których najlepsze będzie samozatrudnienie. Niekiedy potrzeba czasu aby znaleźć najlepszą dla siebie drogę rozwoju.