Trudno jest wyobrazić sobie dziś życie bez posiadania rachunku bankowego. Współcześnie jest to niemal konieczne. Oczywiście rachunek bankowy założyć można w każdym banku. Trzeba jednak wiedzieć, że banki oferują różne warunki założenia i prowadzenia rachunku. Dlatego zawsze każdą ofertę należy bardzo dokładnie przeanalizować.

Każda oferta rachunku różni się od siebie szczegółowymi warunkami. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na koszty prowadzenia konta. Choć coraz więcej banków oferuje bezpłatne konto bankowe to niektóre wciąż pobierają opłatę za jego prowadzenie. Jest to określona miesięczna kwota jaką bank pobiera z naszego konta. Przy wyborze rachunku zawsze należy to dokładnie sprawdzić. Bardzo istotny jest także koszt przelewów bankowych. Pod tym kontem także należy dokładnie przeanalizować ofertę. Część banków nie pobiera opłat za przelew, część takie opłaty pobiera za każdy przelew, a część tylko za przelewy do innego banku. Analizując koszty prowadzenie rachunku należy sprawdzić także koszty użytkowania karty bankomatowej. Pod tym kątem ważnych jest kilka czynników. Po pierwsze należy sprawdzić czy bank pobiera prowizję za korzystanie z bankomatów. Po drugie czy bank pobiera prowizję za płacenie kartą. Istotne jest także to czy bank pobiera miesięczną stałą opłatę za posiadanie karty. Wiele banków takiej opłaty nie pobiera, ale pod pewnymi warunkami. Np. jeśli w okresie miesiąca dokona określoną ilość transakcji kartą na określoną kwotę. Wszystkie te aspektu są tak samo ważne zarówno kiedy wybierane jest konto prywatne, jak i konto firmowe.

Koszty prowadzenia rachunki to oczywiście kwestia najważniejsza, ale nie jedyna, którą należy brać pod uwagę wybierając ofertę rachunku bankowego. Bardzo ważny jest także aspekt dostępu do konta. Chodzi tu o to, aby sprawdzić ile operacji czy innych czynności można zrobić jedynie przez internet logując się na swoje konto, a do ilu konieczna będzie wizyta w placówce bankowej. Chodzi tu oczywiście o naszą wygodę. Im więcej operacji można wykonać online tym lepiej.

Warto także wspomnieć o kwestii rozwiązania umowy prowadzenia rachunku bankowego. Jest to niezwykle ważne. Może bowiem okazać się, że po jakimś czasie będziemy chcieli zrezygnować z rachunku. Trzeba zatem sprawdzić czy bank pozwoli na rozwiązanie umowy prowadzenia rachunku tylko na podstawie złożonego wniosku czy być może będzie oczekiwał od nas spełnienia innych warunków. Oczywiście im łatwiejsza możliwość rozwiązania umowy tym lepiej.

Bank wraz z ofertą rachunku bardzo będzie oferują także inne produkty finansowe. Jednym z takich produktów jest kredyt. Najczęściej w przypadku połączenia dwóch takich ofert warunki uzyskania kredytu są bardzo atrakcyjne. Jednak zawsze w takim przypadku należy być ostrożnym. Trzeba dokładnie zastanowić się czy będzie nas stać na spłatę rat kredytu. Spłata kredytu bowiem zawsze musi być w terminie. W innym wypadku trzeba liczyć się z nieprzyjemnymi konsekwencjami taki jak dodatkowe odsetki od nieterminowej spłaty rat.

12 czerwca 2019 admin Firma , ,